fbpx

Проєкт “Право на сім’ю” на Київщині: перші засідання робочих груп

11 та 14 лютого відбулись перші засідання робочих груп в рамках проєкту «Право на сім‘ю» у Фастівській та Узинській територіальних громадах. 

Фастів та Узин – 2 громади з-поміж 6-ти, які вибороли право на участь у програмі серед 47 учасників конкурсу. Основні критерії відбору – потреба у створенні послуг для дітей і сімей, а також мотивація та готовність громади розвивати послуги.

Мета робочих груп – дізнатися більше про специфіку надання соціальних послуг, досягнення і проблеми територій. Зрештою, познайомитися особисто: серед учасників робочих груп – представники міської влади, фахівці із соціальної роботи, багатодітні батьки, представники ЗМІ, волонтери та ін. 

Фастів – одна із найпрогресивніших громад області з точки зору надання соціальних послуг. Тут одними із перших організували інклюзивне навчання в садочках, є 51 інклюзивний клас. В громаді – 2 прийомні родини та 6 ДБСТ. Утім, є й свої складнощі – поки що немає жодної патронатної сім’ї.  

З-поміж ключових напрямів для Фастівської громади, підкреслив міський голова Михайло Нетяжук, є підтримка сільських територій.

“За результатами роботи ми сформуємо спільний план. На базі с. Велика Снітинка  буде соціальний центр для підтримки сімей. Хочемо відпрацювати практичні навички у спеціалістів, аби відкрити його уже цього року,”  – зазначив Нетяжук.

В Узині патронатна родина є, і дуже ефективна. У місті цій сім‘ї надали в користування будинок, а всі 6 дітей, які перебували в родині, – повернулися в біологічні сім’ї. Узину потрібні ще хоча б дві такі сім’ї і один ДБСТ-  каже міський голова Віталій Гринчук. Бо у громаді живуть 74 сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Крім того, підтримки потребує 21 сім’я у складних життєвих обставинах, де виховуються 55 дітей.

“Участь у такому соціально важливому проєкті, як “Право на сім’ю”, для нас велика честь. Наш головний принцип роботи: громада має бути орієнтована на дитину. Ми завжди дотримуємося його у своїй роботі. Тому результатом цього проєкту мають стати позитивні зрушення, котрі вдасться втілити всім нам разом,” зазначив Гринчук.

В обох громадах є великий запит на зміни. Тут розуміють, що інтернатна система – пережиток минулого, вона тільки шкодить дитині. І відповідно – готові змінюватись. Є розуміння та відкритість, бракує знань, фінансування, алгоритму дій. І тут СОС Дитячі Містечка Україна готові підтримати, переконує національний директор організації Сергій Лукашов 

“Людина, котра виховувалася в інституції, часто сама нездатна піклуватися про своїх дітей. І цей цикл соціального сирітства треба припинити. Будемо використовувати не лише наш український, а й міжнародний досвід. Молдова і Грузія змогли ж, така можливість є і у нас. У 70% випадків ми можемо виправити ситуацію у рідній родині” – упевнений Лукашов

В рамках візитів в обох громадах підписали Меморандуми про співпрацю із СОС Дитячі Містечка Україна.

Ще одна важлива складова успішної реалізації проєкту і будь-яких змін – комунікація, правильне донесення ключових посилів до населення. Тому в рамках розробки комунікаційної стратегії, організовані фокус-групи – щоб зрозуміти ставлення місцевих жителів до реформ інституцій, визначити розуміння проблем та перешкод, які існують в громаді для проведення деінституціалізації.

Засідання робочих груп – це лише підготовчий етап. Далі – буде оцінка потреб конкретної громади, каже національна координаторка проєкту Маріанна Онуфрик

«Кожна громада – специфічна. Треба визначити фокус послуг, це найважливіший етап. Можна побудувати центр, навчити фахівців – але коли ти не знаєш проблематики громади, це не буде цільовим»

Тож у планах – збір кількісних і якісних даних про вразливі групи населення та надавачів соціальних послуг. Після обробки результатів опитування буде сформований звіт із конкретними пропозиціями, котрий представлять громаді.

Нагадуємо: 

Міжнародний проєкт “Право на сім’ю” охоплює 5 країн: Албанію, Білорусь, Вірменію, Північну Македонію, Україну.” В Україні це 3 області – Київська, Луганська та Запорізька. “Право на сім’ю” передбачає  роботу на усіх рівнях – від національного і до територіальних громад.

Мета проєкту – зробити так, аби якомога менше дітей потрапляли до інтернату. А сім‘ї у кризі – не залишалися із проблемами сам на сам. 

СОС Дитячі Містечка реалізовує цю програму в Україні за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).