![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3133-1073x715.jpg)
Відкриття центрів соціальної підтримки дітей та сімей – важливий напрямок проєкту «Право на сім’ю» міжнародної благодійної організації «СОС Дитячі Містечка» Україна і один з етапів у впровадженні реформи деінституалізації, посилення захисту дітей і підтримки вразливих родин. 14 березня 2024 року такий центр з’явився у місті Городенка – одній з трьох громад Івано-Франківської області, які є учасниками проєкту.
Цей сучасний і затишний, відремонтований й обладнаний СОС Дитячі Містечка простір надаватиме наступні послуги для сімей та дітей:
- соціальний супровід сімей/осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах;
- соціальний супровід сімей, в яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування;
- екстрене (кризове) втручання, соціально-психологічна реабілітація та інші види допомоги;
- психологічна підтримка.
Також у Центрі діятиме «кабінет для сім’ї», куди може звернутися кожна родина, яка має певні складнощі, запити, потреби.
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3149-1073x715.jpg)
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3137-1073x715.jpg)
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3206-1073x715.jpg)
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3182-1073x715.jpg)
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3178-1073x1610.jpg)
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3168-1073x1610.jpg)
Національна менеджерка проєкту «Право на сім’ю» Антоніна Загроцька на пресконференції з нагоди відкриття Центру нагадала: «Діти – це наша найкраща інвестиція, вони особливо зараз потребують і заслуговують турботи й захисту. Ми вдячні громадам, які долучилися до проєкту «Право на сім’ю», і зокрема, громаді міста Городенка, за важливу роботу в цьому напрямку. Саме громади зараз виходять на передній план і транслюють турботу про дітей. Саме громади мають спрямовувати свою роботу на те, щоб забезпечити доступність і своєчасність соціальних послуг. Бо вчасно отримані соцпослуги це не тільки підтримка, це – про гідність».
У час війни, наголосила пані Антоніна, вкрай важливо, щоб люди відчували, що про них дбають, що вони завжди мають куди звернутися про допомогу.
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3431-1073x715.jpg)
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3379-1073x715.jpg)
Міський голова Городенки Богдан Кобилянський на пресконференції додав, що майже третина питань, які розглядаються на засіданнях міськради, пов’язані саме з вразливими родинами. Він упевнений, що кількість таких запитів зменшиться з появою простору, створеного спеціально для підтримки сімей.
Богдан Кобилянський відзначив особливість цього закладу: він розташований у міському центрі соціальних послуг і став вагомою частиною «соціального ЦНАПу». «Це дуже далекоглядне й продумане рішення, – вважає Антоніна Загроцька. – Адже такий комплексний підхід дозволятиме фахівцям Центру і соцслужби невідкладно й ефективно взаємодіяти у допомозі родинам з дітьми, які опинилися в складних обставинах, своєчасно їх виявляти й всебічно супроводжувати такі випадки».
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3377-1073x715.jpg)
Перший заступник мера міста Андрій Цюмпала на пресконференції повідомив, що у Центрі соціальної підтримки дітей та сімей Городенки працюватиме 7 спеціалістів: один психолог і шість фахівців соціальної роботи. Усі вони пройшли навчання та тренінги, організовані у межах проєкту «Право на сім’ю», і вже успішно застосовують отримані знання у роботі з різними категоріями родин. За даними першого заступника міського голови, у Городенківській громаді близько 6 тисяч дітей, з них:
- 100 дітей мають статус ВПО;
- 30 дітей стоять на обліку Служби у справах дітей;
- 55 дітей – сироти або позбавлені батьківського піклування.
90% дітей, які з різних причин ростуть без батьків, у громаді Городенки влаштовані на виховання до родичів, тобто зростають у родинах. У громаді є одна прийомна і одна патронатна сім’я, а також будинок сімейного типу, в який нещодавно влаштовано 5 дітей з однієї родини.
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3413-1073x715.jpg)
«Віримо, що завдяки, зокрема, діяльності Центру соціальної підтримки дітей та сімей кожна дитина, родина якої опинилася в скрутних умовах, буде оточена турботою, підтримкою й зростатиме у сімейному колі», – сказала Антоніна Загроцька. Вона додала, що облаштування й організація Центру продумані так, аби громада могла надалі самостійно управляти усіма процесами. «Проєкт «Право на сім’ю» завершиться, а наша справа, підтримка дітей і родин має продовжуватися, і ми в цьому повністю покладаємося на місцеву владу, на місцевих фахівців», – зазначила Антоніна Загроцька.
Відкриття центру стало справжньою подією, яку відвідали не лише представники СОС Дитячі Містечка та керівництво громади, а й регіональні медіа, представники інших громад проєкту «Право на сім’ю», поліції, служб захисту прав дітей тощо. На запрошення громади Центр благословили чином освячення отці-декани Ігор Левицький та Богдан Мороз. Учасники заходу також вшанували українських захисників, поклавши квіти до монументу.
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3341-1-1073x715.jpg)
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3309-1073x715.jpg)
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3330-1073x715.jpg)
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3328-1073x715.jpg)
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2024/03/img_3264-1073x715.jpg)
Проєкт «Право на сім’ю» реалізується МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна за фінансової підтримки Федерального Міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ).