Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна за підтримки Євросоюзу проведе реформу системи дитячих інтернатів. А замість них – створять систему дитячих будинків сімейного типу. Ця система, на думку Президента ( абсолютно із нею погоджуюсь), є більш цивілізованою та дружньою для дітей, які, на жаль, не мають батьківського піклування.
Реформа системи інтернатів впроваджується в Україні ще із 2017-го року. Але на практиці – процес реформування постійно гальмувався.
Досі не було політичної волі на те, щоб реалізувати цю реформу. Тому заява Президента України про те, що нарешті будуть зроблені конкретні кроки – дуже хороший знак. Це означає, що є політична воля влади на те, аби ця реформа відбулася. Сам факт того, що Володимир Зеленський говорить про розвиток сімейний форм виховання свідчить про те, що це – напрям, в якому рухається наша країна.
Та є ще один, вкрай важливий момент. Реформа системи дитячих інтернатів – не вирішить повністю проблему дітей, що там проживають. Більшість із них неможливо буде усиновити, взяти під опіку чи влаштувати до дитячого будинку сімейного типу. Бо понад 90% дітей, які виховуються в інтернатах, мають біологічних батьків. Це – діти з родин, які соціально не захищені або опинилися в кризовій ситуації. І батьки не в змозі самостійно про них піклуватися, тому й влаштували в державні заклади.
Таким сім’ям – передусім необхідні соціальна підтримка та супровід, щоб допомогти впоратися з кризою. Тоді вони зможуть забрати дітей з інтернатів і виховуватимуть їх у родині. Тому паралельно з реформуванням системи дитячих інтернатів, зі створенням нових сімейних форм виховання (усиновлення, опіка, прийомна родина, ДБСТ), в Україні потрібно впроваджувати нові, потужні проєкти підтримки вразливих родин.