Уже 20 років СОС Дитячі Містечка працює задля попередження сирітства, розвитку сімейних форм виховання для дітей, позбавлених батьківського піклування та підтримки молоді, яка виходить з-під опіки. Завдяки цій роботі понад 270 дітей отримали нові родини (прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу), понад 5000 дітей залишились у рідних сім’ях та отримують належне батьківське піклування. “Кожна дитина належить сім’ї та зростає в любові, повазі та безпеці”, – таким є бачення нашої організації, і воно стало основою для важливого процесу – деінституалізації. У цьому непростому слові закладений зрозумілий усім зміст – забезпечення кожній дитині в Україні можливості зростати не в групових закладах (інтернатах), а в турботливій родині.
Із нагоди Дня усиновлення в Українському кризовому медіацентрі відбулась пресконференція на тему: “Усі діти наші. Забезпечення права кожної дитини на сім’ю – важлива складова підготовки до вступу до ЄС”. Спікери заходу: директор СОС Дитячі Містечка Сергій Лукашов, національна менеджерка проєкту “Право на сім’ю” СОС Дитячі Містечка Антоніна Загроцька, менеджерка підрозділу із розвитку сімейних форм виховання СОС Дитячі Містечка Світлана Тунтуєва. У пресконфренції також взяли участь сім’я усиновлювачів із програми організації Сергій та Олена Москаленки, а також Ірина Шкляр, волонтерка, яка пережила досвід перебування в інтернаті, вихованка дитячого будинку сімейного типу. Модераторкою заходу виступила журналістка Наталія Соколенко.
Як повідомив Сергій Лукашов, в середньому в Україні за рік статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, набували 10 000 дітей. Перед повномасштабним вторгненням приблизно 50 000 дітей перебували в інтернатах – закладах на цілодобовому перебуванні. «Ми бачимо, що це десятки тисяч дітей, які росли без батьківського піклування і без соціальної адаптації. Ці молоді люди, виходячи з таких закладів, стають соціально дезадаптованими, без навичок любові – любов це вміння, якому й навчає сім’я. Усиновлення й інші форми сімейного виховання та піклування про дитину – це робота, і це непроста робота, батькам-вихователям потрібна допомога. СОС Дитячі Містечка таку допомогу надає й активно на практиці впроваджує право дитини на сім’ю.
“Зокрема, за час війни наша організація підтримала 325 000 людей – батьків і дітей, попередивши розпад сім’ї, зберігши дитину в сімейному середовищі”, – повідомив Сергій Лукашов. Україна має один із найвищих показників інституціалізації дітей у світі (близько 1,5% усіх дітей). Сергій Лукашов нагадав, що викорінення інтернатних систем є невіддільною складовою євроінтеграції. «Сором залишатися в старих рамках. Ми мусимо реалізувати реформу деінституалізації, хоч це складно», – додав директор СОС Дитячі Містечка і наголосив, що реформа деінституалізації особливо важлива в нинішніх умовах, коли потрібно повертати українських дітей – з тимчасово окупованих територій, примусово вивезених, внутрішньо переміщених. «Після перемоги наша система піклування має бути кращою, ніж до війни. Ми маємо повертати дітей в умови кращі, аніж до війни», – наголосив Сергій Лукашов.
Для реалізації реформи деінституалізації потрібно багато кроків, зазначила своєю чергою національна менеджерка проєкту “Право на сім’ю” СОС Дитячі Містечка Антоніна Загроцька. Зокрема, основними напрямами проєкту є:
– робота з громадами (наразі їх шість у Київській та Івано-Франківській областях), в яких відпрацьовуються моделі міжвідомчої взаємодії, різноманітні запити, можливі варіанти розв’язання типових проблем, створюються інклюзивні простори;
– організація адвокаційно-комунікаційної кампанії на національному та місцевому рівнях;
– усунення прогалин в чинній нормативно-правовій базі, що створює бар’єри для реалізації дитини, позбавленої батьківського піклування, права на сім’ю;
– тренінги та навчання для соціальних працівників, які надають послуги з підтримки;
– рекрутинг, навчання та підтримка опікунських та прийомних родин.
СОС Дитячі Містечка вже активно втілює процес навчання для родин-кандидатів на усиновлення та підтримку чинних сімейних форм виховання. Як зазначила менеджерка підрозділу із розвитку сімейних форм виховання СОС Дитячі Містечка Світлана Тунтуєва, таке навчання у 2023 році вже пройшли 125 кандидатів, більша частина – це усиновлювачі, трохи менше – кандидати, які прагнуть стати опікунами або піклувальниками, прийомними батьками. Одинадцять таких родин вже прийняли до себе 22 дитини. «Ми рухаємося до деінституалізації – до того, щоб діти приходили в родини й отримували справжню батьківську любов і турботу», – додала Світлана Тунтуєва.
«Попереду ще чимало рішень, складних і, можливо, непопулярних, але без них ми не досягнемо того рівня еволюції, коли кожна дитина в нашій країні буде щаслива. Ми обрали для нашого проєкту слоган «Всі діти наші» – він влучно відображає наше бачення: українська сім’я буде щасливою, повною, повноцінною. І це бачення має відобразитися і у світогляді українського суспільства, і в чинному законодавстві. І відповідальність за це лежить на кожному з нас», – сказала Антоніна Загроцька на презентації.
Повне відео пресконференції можна подивитися за посиланням.