fbpx

24 лютого 2022 року розпочалося військове вторгнення Російської Федерації в Україну. Життя мільйонів українців змінилось в один момент.

Війна робить вразливими всіх, але найбільшого удару завдає по дітях, які втратили батьківське піклування, осиротілих дітях. Постійне відчуття страху, безпомічності та тривоги – це шокуючий досвід, з яким їм довелося зіштовхнуться.

Наразі в Україні понад 68 тис. дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а понад 98 тис. знаходяться в інтернатних закладах. Згідно прогнозів фахівців із надзвичайного реагування глобальної федерації СОС Дитячі Містечка, у найближчому часі понад 16 тис. дітей із зазначеної кількості потребуватимуть термінової допомоги – евакуації, харчування, прихистку, медичної та психологічної підтримки.

З початку вторгнення наша організація переорієнтувала регулярну діяльність в надзвичайне реагування задля підтримки більшої кількості вразливих дітей та родин.

Протягом першого місяця ми зробили наступні кроки:

1.  18 наших підопічних прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу (97 дітей, 28 дорослих) з Київської та Луганської  областей у перші дні російського вторгнення були евакуйовані до інших асоціацій СОС Дитячі Містечка у Польщі, Латвії, Італії. Наші фахівці продовжують роботу із родинами оффлайн та онлайн. 8 прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу вирішили залишитися у місцях свого проживання або були евакуйовані на безпечні території всередині країни. Цим родинам надається психологічна, інформаційна та фінансова допомога для забезпечення продуктами харчування, гігієнічними засобами, ліками.
2. Допомагаємо з евакуацією прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу з різних регіонів України. 401 дитина та 155 дорослих вже перебувають у Чехії, Німеччині, Румунії, Словаччині, Австрії та Польщі.
3. 157 дітей віком до 3-х років із Харківського дитячого будинку евакуйовані до Полтави.
4. Започатковано антикризовий проєкт “СОС Діти. Програма екстреної допомоги СОС Дитячі Містечка Україна”, в рамках якого спільно з партнерами – БО “Українська освітня платформа”, БФ “Помагаєм”, ГО “Неємія”, БФ “Слов’янське серце” допомагаємо прийомним сім’ям, ДБСТ; опікунським та патронатним сім’ям; сім’ям з дітьми, які постраждали від час війни (внутрішньо переміщені особи); дітям з інтернатних закладів, які залишились в гарячих точках чи переміщені в Західну Україну; дітям, які втратили батьків чи опікунів через війну; одиноким матерям чи батькам; вагітним жінкам.
5. 2 мами з двома малюками були вчасно евакуйовані з нашого притулку для матерів із дітьми в Сєвєродонецьку до Чернівців. Приміщення притулку постраждало внаслідок обстрілів, але після війни ми обов’язково відновимо його, які і всі наші центри підтримки дітей та родин!

 

Що означає надзвичайне реагування СОС Дитячі Містечка?
Ми одними з перших почали надавати допомогу найбільш вразливим категоріям постраждалих у 2014 році – внутрішньо переміщеним дітям та їхнім родинам, які переселились у Київську область чи Старобільський район Луганської області. У 2017 році до проєкту додалися сім’ї з м. Сєвєродонецьк та Станично-Луганського району, де відкрилися офіси організації, розпочато активну роботу вздовж лінії розмежування.

Сім’ї, які там проживають, є більш вразливими і для запобігання потраплянню дітей з сімей у кризі в інтернатні заклади організація надає послуги соціального супроводу родинам: допомогу соціального педагога, логопеда, психолога, матеріальну підтримку у відповідності із планом допомоги, розробленим нашим соціальним працівником індивідуально до потреб кожної родини.

Багато сімей на території збройного конфлікту мають серйозні психологічні проблеми, серед яких: високий рівень стресу, тривоги, посттравматичний стресовий розлад. У 2019 році створена психосоціальна мобільна служба, яка надає послуги вздовж лінії розмежування. За 6 місяців 2020 року допомогою охоплено біля 600 дорослих та дітей.

Станом на 31.12.2021 проєкт надзвичайного реагування надає соціальний супровід 354 дітям із 157 сімей з Луганської області, психологи та коррекційні педагоги мобільної бригади забезпечують понад 300 безкоштовних консультацій на місяць сім’ям із Станично-Луганського, Попаснянського та Новоайдарського районів.

Для покриття потреб сімей у реагуванні на надзвичайні ситуації залучаються механізми грантового фінансування. Основними донорами, які надавали підтримку, є Ініціатива «Папа для України» (2017-2018), Нідерландський Альянс Допомоги (2018-2019), ЮНІСЕФ (з 2015 року).

Загальна кількість отримувачів послуг та матеріальної підтримки програм надзвичайного реагування у Луганській області протягом 2015-2021 – понад 85 000 осіб.