Мільйони українців під час війни потребують підтримки. Багато з них — втратили житло, зіткнулися з бідністю та стали переселенцями. Саме на їхній довірі та складних обставинах зараз наживаються шахраї, видурюючи гроші за нібито пересилання гуманітарної допомоги. Небайдужі написали нам у соцмережі, що зловмисники прикриваються нашими матеріалами.
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2023/03/d4d2dde3-845f-40d8-8d6f-fa5fa2662287.png)
Зокрема – забрендували і розмістили на своїй сторінці фото проєкту #SOSДіти, одним з партнерів якого є ГО із Запоріжжя – “Українське жіноцтво”. На знімку – обігрівач, який нібито видав фонд “Сокіл” (насправді не маючи до нього жодного відношення).
Ось так виглядає сторінка аферистів у соцмережах. На фото — продуктові набори та інша допомога, яку вони, нібито, надають людям. Якщо придивитися детальніше — можна помітити багато підозрілих моментів. Наприклад, на сторінці так званого “благодійного фонду” не вказаний номер телефону організації, немає юридичної адреси та власного сайту, а під постами закриті коментарі.
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2023/03/d0c72265-5554-44f7-bfc4-805baa815017-1073x676.jpg)
Ми вирішили самі поспілкуватися із шахраями і написали їм від імені багатодітної мами, якій потрібна гуманітарна допомога.
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2023/03/1-1-1073x1201.jpg)
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2023/03/2-1-1073x1201.jpg)
І майже одразу — шахраї “розкрилися”. Вони пообіцяли надіслати допомогу поштою, але попросили спершу перерахувати їм гроші за доставку посилки.
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2023/03/3-1-1073x1201.jpg)
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2023/03/4-1073x1201.jpg)
Аферисти запропонували нам оплатити доставку у розмірі 300 гривень, із них половину – авансом. Надіслати гуманітарну допомогу обіцяли тільки після оплати. І категорично відмовлялися надати адресу складу. Хоча жодна благодійна організація не приховує своє місцезнаходження. І тим паче — не бере гроші за посилки.
Тоді ми попросили у шахраїв документи, які підтверджують їх особу. І ось що нам надіслали.
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2023/03/01616219-c4aa-4e34-9f2b-a6416208ce93.jpg)
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2023/03/b36d11c5-7ebf-40d2-8462-992b90c84e33-1073x1258.jpg)
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2023/03/e3e440f2-41a0-4c79-86f1-61e3dbea2a8f.jpg)
І ось тут — найцікавіше! Виявляється, людина, яка представилась менеджером благодійного фонду, вкрала ці документи в іншої людини!
Ми розшукали жінку, чиїми документами прикривалися шахраї. І ось що розповіла багатодітна мама з Чернівецької області.
“Я виховую трьох дітей. Грошей катастрофічно не вистачає. В цей благодійний фонд звернулася по допомогу. Вони попросили, щоб я підтвердила, що я дійсно багатодітна мама, і надіслала їм свої документи. Так вони ними і заволоділи. Вони пообіцяли надіслати 50 кілограмів гуманітарної допомоги і попросили оплатити вартість посилки, а після цього скинути їм скріншот про оплату. І як тільки я це зробила — вони видалили нашу переписку і більше я не могла з ними зв’язатися,”
– говорить Любов
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2023/03/afc8f2f4-c9a5-4a21-86d1-3d4d97044fe9.jpg)
Директорка громадської організації “Українське жіноцтво” Олена Набокова каже, що регулярно зустрічає попередження про аферистів:
“Я підписана на запорізькі телеграм-канали, де спілкуються переселенці. Там ми моніторимо потреби людей, щоб розуміти, яка саме допомога їм потрібна. І от в таких чатах внутрішньо переміщені особи вже не раз писали про те, що вони стали жертвами шахраїв. Схема — аналогічна. Аферисти виманюють гроші на оплату посилки, а допомогу звісно ж не надають”
Аферисти навмисно просять в людей небагато грошей — 150 або 100 гривень. Бо тоді жертва може не запідозрити, що її дурять. Суми невеликі, але заробітки в шахраїв — колосальні. Бо навіть складно уявити, скільки людей вже стали жертвами цієї шахрайської схеми. І таких “благодійних” фондів як “Сокіл” — в Україні можуть бути сотні.
Наші юристи вже відреагували на інцидент і подали заяву до кіберполіції.
![](https://sos-ukraine.org/wp-content/uploads/2023/03/24b92b91-f6e0-4f5f-8ea4-5f24a199e8ce.jpg)
“Шахраї будуть притягнуті до кримінальної відповідальності за незаконне використання наших фото та логотипу СОС Дитячі Містечка. Людей, яким ми надаємо допомогу або ж вони її потребують, дуже просимо бути пильними, щоб не натрапити на шахраїв. Зі свого боку також посилюємо контроль,”
— розповіла програмна менеджерка СОС Дитячі Містечка Анна Холоденко
Ми хочемо укотре наголосити, що гуманітарна допомога надається БЕЗКОШТОВНО.
Відповідно до Закону України “Про гуманітарну допомогу”, гуманітарна допомога — це цільова, адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань.
Тому якщо у вас просять гроші за посилку або ще за якісь послуги — перед вами шахраї. Будьте уважні та у разі виникнення підозри – звертайтеся в правоохоронні органи.