fbpx

Для громад Київщини та Прикарпаття організували тренінги щодо реінтеграції вихованців інституційних закладів у біологічні сім’ї

22 Листопада 2024

Протягом жовтня для громад і фахівців системи соцзахисту дітей і їхніх сімей організували тренінги на тему: «Реінтеграція вихованців дитячих інституційних закладів до біологічних сімей, як важлива практична складова системи превенції соціального сирітства». 

Тренінги відбулися в межах проєкту «Право на сім’ю: усунення системних прогалин – підтримка реформ системи захисту дітей», який реалізовується МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна за фінансової підтримки Федерального Міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ).

Участь у дводенни навчаннях взяли представники пілотних громад проєкту в Київській (Бородянка, Боярка, Сквира, Фастів, Ірпінь) та Івано-Франківській (Городенка, Коломия, Калуш, Івано-Франківськ) областях. Серед учасників: представники освітніх закладів, практичні психологи, соціальні працівники та фахівці соціальної сфери.

Валентина Осадча відзначила, головна мета заходу — підвищення обізнаності громад у питаннях захисту дітей та збереження сімей. Тому важливо забезпечити громади дієвими інструментами для запобігання соціальному сирітству.

«Діти — це фундамент, на якому будується держава. Як громада забезпечить роботу соціальних працівників на своїй території, такою буде її самодостатність. Сьогодні, в умовах повномасштабного вторгнення, наше головне завдання — зберегти дитину в сім’ї, а також створити для них усі необхідні умови», — відзначила Валентина Осадча.

Сергій Андріяш, тренер проєкту, наголосив на важливості розробки стандартів процесу реінтеграції дітей у суспільство, оскільки наразі єдиних стандартів для цього ще не розроблено.

Структура тренінгу складалася із двох частин. У першій частині учасники обговорювали дії, які громада повинна виконати, щоб забезпечити належні умови для проживання всіх категорій населення, зокрема сімей з дітьми. Також аналізували проблеми, які призводять до інституціалізації дітей або виникають внаслідок інституціалізації. Серед головних причин тренер назвав наступні:

  • діти з порушеннями розвитку не можуть навчатися в школах за місцем проживання;
  • діти в інтернатах не отримують індивідуальної уваги і турботи, страждають від насильства і нехтування їхніми потребами;
  • батьки після влаштування дітей в інтернати не беруть участі в їх вихованні, перекладаючи відповідальність на працівників закладів;
  • місцеві керівники направляють дітей в обласні інтернати і не створюють послуг у громадах;
  • на місцевому рівні відсутня професійна підтримка сімей, які потрапили в кризові ситуації;
  • до 70% дітей мають батьків, які не працюють, зловживають спиртними напоями і не зацікавлені у їх повернені додому;
  • випускники інтернатів не готові до самостійного життя і часто повторюють життєві сценарії своїх батьків.

Друга частина стосувалася алгоритмів реінтеграції дітей з альтернативних форм догляду в біологічні сім’ї, а також форм та методів соціальної роботи із сім’єю в процесі реінтеграції. Відтак, тренер акцентував увагу на тому, що супровід сім’ї з дитиною після реінтеграції має тривати не менш ніж шість місяців. До переміщення дитини додатково розробляється план забезпечення безпеки дитини. План повинен створюватися за участю дітей для того, щоб вони знали, з ким можуть зв’язатися, якщо зіткнуться з проблемами після реінтеграції.

«Я переконаний, що кожен учасник отримав чітке розуміння своєї ролі в процесі реінтеграції дітей. Вони усвідомили, що цей процес складний і потребує злагодженої роботи досвідчених і відповідальних людей, кожен з яких відіграє важливу роль у захисті дітей», — підсумував Сергій Андріяш.

Учасники заходу підкреслили, що знання, отримані на тренінгу, планують застосувати у своїх громадах для покращення соціальної роботи та захисту дітей.

«Тема реінтеграції дітей надзвичайно актуальна, особливо в умовах війни. Ми маємо честь працювати з тренером, який глибоко розуміє тему та завжди в курсі нових законів. Кожне його слово — це знання, які хочеться запам’ятати й нести у свою роботу», — сказала Надія Данилюк, керівниця КЗ КОР «Київський обласний соціальний центр “Мати і дитина разом”».
«Я познайомилася з колегами з Фастівської громади, що було дуже корисно. Найбільше мене зацікавила тема повернення наших дітей, які з різних причин опинилися за кордоном», — поділилася Зоя — фахівчиня із соціальної роботи КЗ «Центр надання соціальних послуг» у Сквирі.

Здобули важливі знання і учасники тренінгів на Прикарпатті. Під час навчання тренер Сергій Андріяш наголосив, що процес реінтеграції потребує особливої уваги до психологічних та емоційних потреб дітей.

«Коли батьки готові повернути дитину в родину, іноді вона не сприймає цей процес. Ми завжди повинні діяти в інтересах дітей, тому часом потрібно робити паузи, щоб уникнути невдалих результатів, а також дати батькам і дітям час для формування нових відносин», — підсумував тренер.

Учасники тренінгу в Коломиї також поділилися своїми враженнями від навчання:

«Було цікаво дізнатися про реінтеграцію дітей з різних інтернатних закладів і як це впроваджується на практиці. Тренери залучали всіх учасників до командної роботи, що зробило навчання ще цікавішим», — розповіла Олеся Грицко, начальниця відділу «Служба у справах дітей» управління соціальної політики Коломийської міської ради.
«Для мене тема повернення дітей в біологічні сім’ї є новою, і тренінг виявився дуже пізнавальним. Це можливість не лише дізнатися нову інформацію, а й знайти нових знайомих, з якими ми можемо підтримувати зв’язки задля спільної мети», — зазначила Ірина Мороз, працівниця Єдиного центру надання реабілітаційних та соціальних послуг міста Коломиї.
«Наш тренер має великий досвід роботи з дітьми, його енергія передалася нам. Важливо пам’ятати, що діти — це наше продовження, і ми повинні допомагати їм виходити у світ дорослих», — сказала Іванна Гвоздецька, працівниця Служби у справах дітей Калуської міської ради.

У Коломиї та Городенці до тренінгу долучився Тарас Одненко, молодший фахівець з адвокації проєкту «Право на сім’ю». Він розповів, що тренінги стали важливим кроком у підвищенні кваліфікації фахівців, які працюють у сфері захисту прав дітей.

«Тренінги з питань реінтеграції дітей проводять в рамках проєкту “Право на сім’ю: усунення системних прогалин – підтримка реформ системи захисту дітей” за фінансової підтримки Федерального Міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ). Завдяки цим навчанням пілотні громади проєкту отримують не лише нові знання і підвищують рівень компетентності, але й обмінюються досвідом. Ми залучаємо фахівців-практиків, які діляться реальними кейсами, що робить тренінги максимально корисними для учасників», — відзначив Тарас Одненко.

СОС Дитячі Містечка продовжує об’єднувати фахівців та створювати синергію взаємодії для підтримки дітей і сімей!