З робочим візитом на Прикарпаття та Київщину завітала іноземна делегація, щоб провести зустрічі з пілотними громадами проєкту «Право на сім’ю» за підтримки Федерального Міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ). Серед представників Фонду Генріха Гмайнера (Німеччина) були:
- Ангеліка Швайгер, керівниця напрямку по роботі з партнерами та програмами Фонду Генріха Гмайнера (Німеччина);
- Моніка Клек, менеджерка напрямку по роботі з партнерами та програмами Фонду Генріха Гмайнера (Німеччина).
Проєкт «Право на сім’ю» охопив 9 громад, зокрема, Городенківську, Коломийську та Івано-Франківську, які делегація відвідала 11-12 листопада.
«Цей проєкт – важливий сигнал для міжнародних партнерів про те, що Україна є надійною країною для інвестицій, підтримки соціальних проєктів, навіть у час війни. Завдяки підтримці ми змогли сприяти створенню більш якісних та доступних соціальних послуг у пілотних громадах. Ми хочемо показати, що кожен витрачений євро – це інвестиція в людей, у їхнє благополуччя. Відкритість, прозорість та максимальна залученість – важливі складники для формування довіри донорів і міжнародної спільноти», – зазначила Антоніна Загроцька, національна менеджерка проєкту «Право на сім’ю: усунення системних прогалин – підтримка реформ системи захисту дітей» МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна.
У межах візиту на Івано-Франківщину представники Фонду Генріха Гмайнера поспілкувалися з представницею Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області Євгенією Мнишенко, а також відвідали Івано-Франківську обласну військову адміністрацію, щоб дізнатися більше про реалізацію соціальних проєктних програм у області.
«СОС Дитячі Містечка — наші соціальні партнери, які від початку повномасштабної війни допомагають дитячим будинкам сімейного типу, що були змушені виїхати із зони бойових дій, зокрема, придбали будинок у Городенці для сім’ї із Запоріжжя, в якій виховується 10 дітей. Завдяки підтримці благодійної організації ми можемо реалізовувати заходи, які сприяють поверненню дітей у сім’ї, створювати дитячі будинки сімейного типу, а також допомагати родинам наших захисників. Наразі в області ще 70 дітей перебуває в інституційних закладах, але ми працюємо над тим, щоби вони також мали маму й тата», — наголосила заступниця голови Івано-Франківської ОВА Людмила Сірко.
Опісля представники Фонду відвідали центр соціальної підтримки дітей та сімей «Долоньки», який було відкрито 25 жовтня 2024 року. Центр почне свою роботу в 2025 році і стане першим закладом на Прикарпатті, який надаватиме соціальну послугу «Тимчасовий відпочинок для батьків або осіб, які їх замінюють, що здійснюють догляд за дітьми з інвалідністю».
Батьки зможуть залишити дітей з інвалідністю під наглядом фахівців протягом дня. У центрі зможе перебувати до 20 дітей одночасно, з якими будуть працювати 10 фахівців закладу: медсестра, реабілітолог, психолог, фахівці із соціальної роботи, а також соціальні працівники. Щоб залишити дитину в «Долоньках», батькам необхідно подати заяву й надати документи про хворобу. Максимальний термін перебування — один місяць на рік.
«Принцип сімейного виховання не порушується, діти будуть в сім’ї, але в той же час батьки матимуть можливість відпочити. В Івано-Франківську проживає 1 771 дитина з інвалідністю, на інклюзивному навчанні перебувають 53 дитини, які потребують помічника. У міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді під соціальним супроводом перебуває 12 сімей, де батьки або діти мають інвалідність та в яких виховується 18 дітей», — розповіла Леся Дикун — директорка Івано-Франківського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Крім того, іноземні колеги завітали до Центру укріплення сім’ї СОС Дитячі Містечка в Івано-Франківську, де їм презентували діяльність закладу. Центр активно працює з підлітками та молоддю, організовуючи тренінги, майстер-класи, семінари, спрямовані на розвиток лідерських якостей, а також заходи з адаптації та реінтеграції для дітей із категорії ВПО.
«Наш центр надає соціальну, психологічну та педагогічну допомогу дітям усіх вразливих категорій. У нас працюють кваліфіковані фахівці, зокрема психологи, логопеди та соціальні педагоги, які сприяють всебічному розвитку дітей різного віку — від двох і до 23 років», — розповіла Алла Котляр, керівниця Центру укріплення сім’ї МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» в Івано-Франківську.
Наприкінці дня члени делегації відвідали Єдиний центр надання соціальних і реабілітаційних послуг у Коломиї, де ознайомилися з роботою закладу, його досягненнями та впровадженими інноваціями в соціальній сфері.
«Завдяки співпраці із СОС Дитячі Містечка та в рамках реалізації проєкту «Право на сім’ю» у центрі облаштовано ліфтову підйомну платформу для маломобільних груп населення, закуплено мультимедійні дошки, інтерактивні панелі. Також оновлено меблі та спеціалізовані реабілітаційні засоби, зокрема бігові доріжки, лазанки та ходунки», — підсумувала Ірина Трачук, директорка Єдиного центру надання соціальних і реабілітаційних послуг у Коломиї.
12 листопада Ангеліка Швайгер і Моніка Клек відвідали Городенківську територіальну громаду, де їх ознайомили із системою закладів соціального захисту громади: Центр підтримки сімей і дітей, реабілітаційне відділення Городенківської багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування, інклюзивно-ресурсний центр, центр життєстійкості, ВетеранХаб, ляльковий театр і гурток з робототехніки.
«Для нас велика честь бути частиною проєкту «Право на сім’ю». Завдяки співпраці ми створили дієву систему надання соціальних послуг, яка охоплює як місцевих мешканців, так і переміщених осіб. Але найголовніше — за цей рік усі діти з громади, які перебували в інтернатних закладах, були влаштовані в дитячі будинки сімейного типу чи прийомні сім’ї», — поділився Андрій Цюмпала, перший заступник міського голови Городенківської ТГ.
За його словами, деінституалізація в громаді відбулася завдяки посиленій роботі соціальних фахівців і впровадженню альтернативних форм виховання.
Як зазначила Ангеліка Швайгер, досвід реалізації проєктів у громадах на Прикарпатті стане зразком, і в майбутньому організація планує поширити цей досвід на інші міста України. Особливо яскраво ефективність співпраці проявилась у Городенці.
«Йдеться не лише про екстрену допомогу, але й про довгострокові програми для місцевих жителів, а також для ВПО. Особлива увага приділяється підтримці дітей, вразливих сімей і літніх людей. Ми відвідали соціальні будинки, де реалізуються різноманітні програми. Співпраця між усіма учасниками тут справді дуже ефективна. Саме завдяки такій співпраці всіх доступних ресурсів можна надати дійсно комплексну допомогу людям що дозволяє повністю задовольнити їхні потреби», — підсумувала Ангеліка Швайгер.
Моніка Клек підкреслила важливість використання міських бюджетів для фінансування соціальних проєктів. Місцеві органи влади мають можливість самостійно інвестувати в соціальні послуги, адже з 2017 року податкові надходження залишаються в громадах.
«Громади реально впроваджують навчання з питань управління справами, співпраці різних відділів у межах громади, яке ми їм запропонували. Тобто це вже не застаріла система, а справжня співпраця різних сфер для спільної роботи над важливими питаннями. І питань тут вистачає — починаючи з деінституціалізації дітей, які залишилися без батьків, і того, як організувати їх розміщення, включаючи роботу з прийомними сім’ями, і закінчуючи такими важливими питаннями, як насильство в родинах, яке зросло через війну, а також питання переселенців, які поступово інтегруються в громаду. Найважливіше тут — спільна робота всіх установ. І це тут справді вдалося», — наголосила Моніка Клек.
14 листопада іноземні колеги мали змогу відвідати пілотні громади проєкту «Право на сім’ю» на Київщині: Бородянську, Боярську та Ірпінську.
«Наше завдання – щоб кожна дитина мала сім’ю, покинула інтернатний заклад і повернулася в громаду. Це можуть бути прийомні родини, дитячі будинки сімейного типу чи патронатні сім’ї. Ми успішно впоралися з цим завданням завдяки тренінгам, кваліфікаційній підтримці для фахівців і допомозі партнерів», – зазначила Ірина Мельниченко, директорка КУ «Центр надання соціальних послуг Бородянської селищної ради».
Під час візиту до Центру укріплення сім’ї в Ірпені донори ознайомилися із сучасними сервісами, створеними завдяки співпраці громади з міжнародними партнерами. Заклад надає комплексну підтримку сім’ям, які постраждали від війни, зокрема, допоміг уже понад 1 550 сім’ям.
«Ми надаємо продуктові набори, засоби гігієни, а також допомагаємо з матеріалами для ремонту житла, наприклад, заміни вибитих вікон і дверей. У нас працює штатний психолог, залучені дитячий та дорослий психотерапевти для надання як індивідуальних, так і групових консультацій», — додала Аліна Скрипнюк, локальна менеджерка МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна в м.Ірпінь.
Одним із важливих досягнень в Ірпені стало оновлення сенсорної кімнати в клубі для дітей з інвалідністю в рамках проєкту «Право на сім’ю». Наразі в закладі проводять індивідуальні та групові заняття з психологом.
«Центр дуже гнучкий, вони миттєво реагують на потреби нашого міста. Ми можемо звернутися до них із будь-яким запитом, і вони завжди знайдуть рішення. Служба у справах дітей, яка зазнала значних втрат під час деокупації, була оснащена сучасною комп’ютерною технікою, що дозволило їй відновити роботу», – розповіла Анжела-Ангеліна Дордюк, начальниця служби у справах дітей та сім’ї Ірпінської міської ради.
Антоніна Загроцька відзначила, що візит у пілотні громади проєкту «Право на сім’ю» став нагодою підбити підсумки реалізації ініціатив та отримати зворотний зв’язок від місцевих фахівців.
«Кожна громада має свої потреби, і ми адаптуємо, поглиблюємо наші активності відповідно до цих запитів. Наприклад, у Боярці відремонтовано та оснащено приміщення Центру соціальних служб, і цьому передувало визначення потреб населення громади у соціальних послугах. Також для фахівців були проведені тренінги, програми яких у межах основних напрямків, завжди поглиблювалась та спрямовувалась, враховуючи запит фахівців. Від самого початку ми ведемо чесний діалог із донорами, адже це шлях до взаємної довіри. Тепер маємо можливість продемонструвати результати. Ми вдячні міжнародним партнерам за підтримку, яка допомагає нашим громадам жити, працювати та вибудовувати модель захисту найвразливіших у найскладніший для країни час», — підсумувала Антоніна Загроцька.
Члени делегації поділилися враженнями від досягнутих результатів та відзначили значний прогрес у реалізації проєкту на місцях.
«Ми відвідали різні громади, де впроваджуємо наш проєкт, і я справді вражена, тому що ми досягли багато в рамках цілей. Ми провели велику кількість навчальних заходів, і всі представники та представниці громад відзначили, що це принесло їм реальну користь. Найважливіше, що я винесла із сьогоднішнього дня (візит у громади Київщини. — Ред.), — це успішна співпраця між місцевими громадами, владою та СОС Дитячі Містечка», — відзначила Ангеліка Швайгер.
На завершення робочого візиту Моніка Клек наголосила, що одним із найважливіших досягнень проєкту стало активне впровадження нових знань у практику. Прикладом стали навчальні візити соціальних працівників, зокрема до Албанії, де громади змогли побачити, як ефективно вирішуються питання деінституціалізації.
«Міські адміністрації усвідомлюють проблему: їм дуже потрібні прийомні батьки, без яких неможливо здійснити закриття установ. Вони бачать у СОС Дитячі Містечка партнера, який допомагає через інформаційні кампанії знайти прийомних батьків, а потім ще й їх навчити. Я сподіваюся, що через десять років система працюватиме так само ефективно. Наприклад, в одній із громад ми обговорювали, чи можливе законодавче рішення, щоб місцеві органи влади залучали недержавні організації та оплачували їхні послуги», — зазначила Моніка Клек.
Зустрічі з громадами пройшли відкрито та результативно. Команда міжнародного офісу успішно напрацювала чітке бачення реалізації соціальних ініціатив у пілотних громадах проєкту «Право на сім’ю». У майбутньому планується ще більше проєктів для покращення соціальної сфери в Україні.